Як в сучасній квартирі створити японський стиль в інтер’єрі


 

Незважаючи на начебто просту концепцію, створити японський стиль в інтер’єрі в звичайній квартирі радянського планування – це завдання дуже складне. Жити в таких умовах зможе не кожен. Інтер’єр не підійде численній сім’ї з маленькими дітьми, емоційним персонам і людям з бурхливим темпераментом. Витончений мінімалістичний стиль оцінять самодостатні інтроверти, любителі тиші, споглядання, простору і світла.

Основні правила створення японського стилю

Тим, хто захоплений культурою, традиціями та історією країни, створити обстановку, відповідну японській оселі, де кожна деталь випромінює мудрість і простоту одночасно, не складе великих труднощів. Але без базових знань, грунтуючись тільки на інтуїції, відтворити обраний стиль в інтер’єрі сучасної квартири не вийде.

Японський стиль став популярним у європейців в більшості випадків через маленького метражу квартири і можливості максимально заощадити простір. Але якщо східна атрибутика відповідає духу господаря, і він вважає таку обстановку комфортною, доведеться докласти чимало зусиль.

Світогляд, відбитий в інтер’єрі

Основним дизайнерським напрямком стане простота, порожнеча, раціональність і навіть аскетизм. При цьому не можна забувати про зручність і комфорт. Для того щоб точно розуміти змістовні відтінки стилю, потрібно усвідомити і прийняти головні принципи життєвої філософії японців:

  1. Кансо – абсолютна відсутність безладу, простота і універсальність. Ніяких непотрібних деталей і елементів для безглуздого прикрашання. Обов’язковий бездоганний порядок.
  2. Фукінсеі – асиметрія і дисгармонія, відсутність нудних і бездушно-ідеальних елементів.
  3. Шібумі – елегантність, прямолінійність, мінімалізм без яскравості і помпезності, нічого, що кидається в очі.
  4. Шізен – природність. Не підійдуть для обробки і меблів штучні матеріали. Всі прикраси, стіни, підлоги, стелі, стільниці та інше – тільки з натурального дерева, бамбука, ротанга і т. д.
  5. Юген – ілюзорність і примарність, витонченість і символічність, натяк на щось, що не бачене цілком.
  6. Датсузоку – творчий потік думок і уяви, заперечення строгих правил і умов.
  7. Сеіжаку – тиша і спокій, споглядання і спокій, відсутність стресів і хвилювань.

Етнічний японський стиль формувався під впливом клімату, густонаселеності країни і відповідно маленьких приміщень, землетрусів, які не дозволяли розкішно облаштовувати інтер’єр. При цьому філософія японців орієнтує на духовні цінності і фізіологічний аскетизм.

Базові особливості японського інтер’єру

Традиційний японський будинок вражає відсутністю стін. Це не звичне для нас розташування кімнат, а одне просторе приміщення, розділене на різні за призначенням області. Зонування відбувається за допомогою:

  • ширм;
  • підняття і поглиблення статі;
  • завіс;
  • освітлення;
  • складної конструкції стельового покриття.

Ширми, виконані в традиційному стилі — мобільні і не обтяжують простір. Їх прийнято переносити в міру необхідності, змінюючи планування приміщення, коли захочеться.

Японці вважають, що тільки порожнеча здатна позначити витонченість небагатьох присутніх в житло елементів. Мінімалізм у всьому! Надмірність і розкіш потворні, вони говорять про відсутності смаку господаря (або дизайнера).

Особливості стилю справжнього японського житла:

Читайте також:

  1. Природа – основоположна тема. Якщо оформляється заміський будинок, то навколишній ландшафтний дизайн обов’язково проектується в одному стилі з житловим приміщенням. Міську квартиру не вийде органічно вписати в природний пейзаж. В такому випадку природність «вносять» в кімнату – це облаштування акваріума, невеликого фонтанчика, бамбукові елементи, бонсай або навіть маленький сад каменів.
  2. Скло – основний матеріал. Він дає ефект примарності і легкості. Прозорими роблять полки, стільниці, дверцята шаф, розсувні напівпрозорі жалюзі, перегородки, віконний текстиль і т. д.
  3. Декор інтер’єру заснований на грі контрастів, на спробі поєднати непоєднуване – повітря і землю, воду і вогонь, жінку і чоловіка, чорне з білим.
  4. Матеріали для обробки: солома, бамбук, рисовий папір, дерево, камінь, ротанг, рапс і т. д.
  5. Слід надавати перевагу у використанні світлі відтінки: бежевий, кремовий, білий, пісочний. Чорним відтіняють виразні деталі, але цей колір не основний. Не вітаються півтони і відтінки.
  6. Всі меблі гранично низькі, без спинок, полиць, узголів’їв у ліжок, стільців. Шафи замінені нішами.
  7. Форми правильні, плоскі, геометричні, однотонні – ніщо не повинно відволікати від самопізнання і споглядання навколишньої краси.
  8. Простору – якомога більше, речей і предметів – якомога менше.
  9. Ієрогліфами прикрашають покривала, постільну білизну, кераміку, посуд, декоративні шкатулки.

Дерево бонсай – обов’язковий елемент декору. В Японії вирощування мініатюр вважається мистецтвом, у всьому світі – наукою. Технологія проста, на перший погляд, але має безліч підводних каменів і нюансів. А ще потребують багато часу і неймовірного терпіння.

Японський дизайн в сучасній квартирі

Дотримати повністю всі національні традиції (що зародилися в 17 ст.) при оформленні сучасної квартири досить складно. Але в цьому і немає необхідності. Важливо врахувати гармонію тілесності і духовності, забезпечити повне єднання з природою, навіть якщо простору для додаткових деталей не вистачає.

Вітальня

Загальна кімната для прийому гостей, на думку японців, повинна бути абсолютно нейтральна. Вона не відображає індивідуальність і характер господаря будинку. При цьому в вітальні обов’язково створюється позитивна атмосфера, а час перебування проходить непомітно. Більшу частину приміщення виділяють під зону відпочинку з декількома низькими, але широкими диванами. Їх виставляють навколо невеликого чайного столика. Якщо місця в кімнаті зовсім мало, дивани замінюють розташованими біля столу подушками.

Техніку в вітальні не виставляють напоказ, телевізор вішають на стіну, все інше прибирають в потаємні ніші або шафи. З додаткових декоративних елементів застосовні ікебани, віяла, акваріум. У сучасній Японії стали популярні фотозображення ієрогліфів, сакури, акварельні пейзажі і т. д. Важливо не зробити з кімнати сувенірну лавку. Прикрашають елементів встановлюють в приміщенні якомога менше. Але кожен з них повинен нести будь-який сенс або бути контрастною плямою на тлі рівних і спокійних відтінків всього інтер’єру.

Зону вікна декорують прозорими тюлямі або шторами з японським орнаментом. А усамітнитися з гостями можна за традиційною ширмою.

Спальня

Облаштування спальної кімнати виробляють за тими ж правилами – мінімалізм, натуральність, спокій, умиротворення і релакс.

Підлоги вистилають або паркетом, або ламінатом з бамбука. Стіни обробляють тканиною, рідше дерев’яними панелями однотонного кольору. Більш бюджетний варіант – бамбукові шпалери спокійною, монотонної забарвлення. Спальня – практично єдине житлове приміщення, в якому одну з поверхонь дозволено прикрасити фотошпалерами, але малюнок на них повинен бути традиційним для Японії.

Меблів привносять в кімнату мінімум: низьке ліжко і невеликі лаконічні тумбочки. Спальне місце можна замінити товстим матрацом, але під нього монтують невисокий подіум. Шафу роблять вбудованою, а якщо є необхідність розташувати ще щось, обов’язково облаштовують потаємну нішу для меблів і техніки.

У спальні важливим елементом стає освітлення. Вікна обрамляють однотонними шторами. У випадках, коли це можливо, фіранки вибирають легкі, бавовняні або шовкові. Якщо квартира зі спальнею знаходиться на нижньому поверсі, або вікна виходять прямо на сусідні, будуть потрібні більш щільні фіранки. Купують 3-смуговий карниз і на нього закріплюють у запропонованій послідовності:

  • прості легкі штори з національним малюнком;
  • легку, однотонну, напівпрозору тюль;
  • темні важкі штори;
  • Натяжні або навісні стелі дозволять зробити світло приглушеним, м’яким, розсіяним. У спальні не вітаються вузькоспрямовані точкові світильники. Але за допомогою них підсвічують картини, інсталяції, традиційні статуетки в нішах.

Аксесуарами виступлять ікебана, невеликі водоспади або фонтанчики-зволожувачі, будь-яке справжнє маленьке деревце або його зображення. А ось покривало на ліжку цілком може стати яскравою плямою в кімнаті.

Кухня

Приміщення, яке можуть дозволити собі створити відповідно до японськими традиціями небагато – це кухня. Тут діють найжорсткіші правила:

  • не просто чистота, а стерильність;
  • комфортність і раціоналізм;
  • максимальна функціональність;
  • новітні електронні системи;
  • ніякого пластику, тільки дерево, скло, кам’яна стільниця.

Найскладніше розбиратися з технікою. Японці буквально нашпиговують свою кухню різними технічними новинками. При цьому побачити її неозброєним оком неможливо. Духова шафа, плиту і холодильник закривають дверцятами або маскувальними дерев’яними панелями. У кожного предмета кухонного начиння є окреме місце, полка, шафка.

Підлоги і стіни обробляють нейтральним кольором – вони не повинні привертати увагу. Але в місці розташування обідньої зони допустима установка дерев’яних стінових панелей. Освітлення максимально природне. Гарні великі вікна, але якщо їх немає – ефект легкості створюють за допомогою штор з натуральних матеріалів, за кольором вони можуть зливатися зі стінами, так простір ще трохи розшириться. А ось штучне освітлення влаштовують в залежності від зручності і переваг господині.

Звичні нам полички, тумбочки, шафки по всьому периметру та інші предмети, захаращують простір – нічого цього в японській кухні немає. Додаткова меблі порушить загальну стилістику інтер’єру. Єдиний допустимий елемент декору – настінний годинник.

Дитяча кімната

Найдивовижніше приміщення в будинку – кімната для дитини чи підлітка. Важлива умова – це обов’язково безпечне місце. При цьому воно повинно бути барвистим і створювати сприятливу творчу обстановку, виглядати оригінально і відображати внутрішній світ дитини на даний момент.

Мінімум меблів, безліч килимків і кілька татамі. Для маленьких дітей встановлюють низенькі, але широкі столики для творчості, школяреві знадобиться більш звичний для європейця комп’ютерний стіл. Якщо дозволять метраж будинку, шафа замінюють на окрему гардеробну кімнату. Якщо квартира малогабаритна – місце для зберігання одягу є умовну зону, виділену за допомогою ширми або набувають шафа, сильно витягнутий по вертикалі.

Від усіх кімнат у будинку підліткову (дитячу) відрізняє майже повна відсутність мінімалізму. Тут всього багато:

  • аніме-графіті на стінах на повний зріст або колажі з них;
  • безліч змінюваних (в залежності від сьогоднішніх переваг) постерів;
  • цілі колекції іграшкових персонажів з мультфільмів і серіалів;
  • відкриті етажерки і полиці з книгами та іграшками;
  • шафка або низенький комод для «дівчачих» дрібниць.

Техніку в дитячій кімнаті не ховають. Телевізор, комп’ютер, музичні установки, ігрова приставка, кінотеатр та інше – все на виду, «під рукою», в будь-який момент можна включити.

Квартира-студія по-японськи

Основний принцип японського дизайну – максимально вільний простір, мінімум стін і меблів. Квартири студії підходять для цього ідеально. Велике приміщення просто поділяють на зони, позначаючи їх за допомогою освітлення або мобільних переносних ширм. При цьому дотримуються кілька нескладних правил:

  1. Обов’язково залишають відкритий незаповнений простір. У різний час з нього роблять спальне місце для гостей, міні-їдальню, ігрову зону і т. д.
  2. У вітальній зоні облаштовують подіум з чайним столиком.
  3. Кухонна зона мінімальна, тільки робочі поверхні і замасковані шафки для техніки та посуду, столової зони немає.
  4. Кольори стін, підлоги і стелі однотонні, природні, акцент на аксесуарах, ширмі, текстилі.

Зонувати приміщення студії можна за допомогою різнорівневої підлоги і / або стелі.

На що варто додатково звернути увагу при ремонті

Якщо точно слідувати японському стилю в інтер’єрі квартири, то при ремонті, що виконується самостійно, варто виділити кілька моментів:

  1. Складною ділянкою для дизайну стають стелі. Загальний колір світлий, переважно білий. Як декор виступає складно збудовані світло, дерев’яні, контрастного відтінку балки, рейки, що розбивають стельове простір на квадрати і т. д.
  2. Декорування матових стін дерев’яними рейками, традиційним орнаментом, зображенням птахів, сакури, квітучої сливи, бамбука, пагод, природи острова і т. д.
  3. Циновки на підлозі – одна з національних традицій. Але вони не розкидаються довільно. За японськими повір’ями, вони не повинні стикатися або наповзає один на одного – так «нагромаджуються» проблеми в будинку. Солом’яні циновки недовговічні, змінюють їх часто, оновлюючи інтер’єр.
  4. Освітлення дуже важливо. Крім загального світлового рішення, кімнати прикрашають невеликими світильниками – Акарі. Їх абажур виготовляють з рисового паперу, а каркас з дерева або бамбука. Світло від них зовсім небагато, всього лише частина простору – вся інша кімната втрачається в напівтемряві. Акарі легко виготовити своїми руками.
  5. Особливу приміщення – ванна кімната. Вона призначена не тільки для тілесного очищення, а й душевного. У ванній японці вдаються релаксу, намагаються позбутися і змити з себе денні турботи, зняти напругу, знайти спокій.
  6. При загальній непоказновості, нейтральній обробці, встановлюють контрастну меблі.
  7. Хороше рішення – встановити розсувні двері під фальшстену. Якщо ремонту піддається повністю квартира або будинок, всі двері в ньому встановлюють розсувними.

Декорувати житло в японському стилі сподобається любителям створювати щось своїми руками. Чисте, однотонне, світле, що не заставлене меблями простір стає величезною майстерні для людей з фантазією. Написання ієрогліфів на стінах (обов’язково варто звірятися зі словником), зображення хризантем, птахів, бамбука – поле діяльності художника. Створення ліхтариків, ширм, невеликих чайних столиків – для любителів працювати з серйозним матеріалом. Яскраві покривала з тиграми, пагодами і цаплями – заняття для майстринь-вишивальниць.

Але найважливіше правило – зробити інтер’єр гармонійним, не перевантаженим деталями, та без надмірностей.

0 comments on “Як в сучасній квартирі створити японський стиль в інтер’єрі

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *







Нові коментарі




    Транспортний портал

    Реклама

    Ми в соцмережах