Чи ефективне утеплення горища чи мансарди пінополіуретаном?


 

До нас нещодавно звернувся Клієнт, у котрого є будинок з невикористаним горищем, з двосхилим дахом. Зі зрозумілих причин він хоче його утеплити. насамперед його цікавило, чи варто для цього використовувати утеплення пінополіуретаном – пінопласт PUR. У нього вже був поганий досвід утеплення покрівлі ватою. “У будинку моїх батьків під час ремонту виявилося, що вата просіла, покосилась у важкодоступних місцях і була розташована із значними прогалинами між листами” – поділився наш Клієнт

Ми вирішили розповісти про матеріал пінополіуретан трохи більше, адже запитання про цей тип утеплення пінополіуретаном до нас надходять все частіше

Утеплення пінополіуретаном

Пінополіуретан (PUR/PPU) – це теплоізоляційний матеріал, який досі не поширений в приватних будинках, але відомий досить давно і успішно використовується роками у великих приміщеннях (наприклад, в холодильних камерах). Він поставляється в трьох основних типах із суттєво різними властивостями:

  • піна з відкритими комірками;
  • закрита камера піни;
  • закриті комірки з пінопласту

Перші два наносяться обприскуванням за допомогою спеціального заповнювача. А плити тверді і довговічні. При укладанні їх потрібно різати, як і ті, що виготовлені з пінополістиролу або твердої мінеральної вати. Тому різниця важлива з точки зору продуктивності – способу роботи та досягнутого ефекту. Піна, що наноситься розпилювачем, – це матеріал, який збільшується в об’ємі при нанесенні, подібно до монтажної піни, що використовується, наприклад, для монтажу вікон та дверей.

Тому він підлаштовується під форму місць, які ми утеплюємо

Це особливо корисно, коли ферма має складну структуру, багато перегинів, перехресних елементів тощо. Іншими словами, скрізь, де мінеральну вату потрібно нарізати неправильними, незвичними формами. Те, що на практиці часто закінчується, так що якість заповнення таких місць залишає бажати кращого. Слід також зазначити, що набивання м’яких сортів вати там теж не є добрим рішенням. Ізоляція все одно буде гіршою

Закриті комірки з твердих пінопластових плит необхідно вирізати. Це дуже хороший матеріал, але спосіб його монтажу зовсім інший. (фото: BALEX METAL (THERMANO))

Жорсткі плити характеризуються високою механічною міцністю, порівнянною з дуже твердими видами полістиролу. Укладання їх вимагає ретельного зрізання за розміром. Ми не зможемо легко помістити їх у нестандартні розміри отворів. Саме тому при утепленні покрівлі їх найчастіше використовують як т. зв утеплення над кроквою – кріплення їх до ферми зверху. Це дозволяє відразу усунути крокви як лінійні теплові містки. Тому що дерево, хоча ми сприймаємо його як «теплий» матеріал, має принаймні в 4 рази нижчу теплопровідність, ніж типові ізоляційні матеріали – вата або пінополістирол

Плити настільки довговічні, що їх можна прикріпити безпосередньо до крокв, вони утворюють несучу основу для покриття. Як бачите, це зовсім інше рішення, ніж класичний утеплювач покрівлі. Важливо, що пінопласт у формі панелей має подібні властивості з напиленою піною із закритими комірками. Однак найчастіше для ізоляції даху використовують різновид відкритих комірок, який суттєво відрізняється за найважливішими властивостями. Значно дорожчий пінопласт із закритими камерами – важчий, краще ізоляційний і стійкий до води – використовується для утеплення фундаментів, терас і підлог.

Правильне утеплення пінополіуретаном

Пінополіуретанова піна, нанесена спреєм – це матеріал, який в кінцевому підсумку створюється лише на місці. Попри те, що підрядник працює з піною X або Y, вони в основному постачають лише напівфабрикат, інгредієнти, які будуть остаточно приготовані в сукупності. Щоб ефект був правильним, слід враховувати багато факторів – температуру та вологість повітря, тиск у самій машині тощо. На додаток, правильне поводження з розпилювальною машиною також вимагає певних навичок.

Так само як ми усвідомлюємо, що без навичок та досвіду неможливо нанести, наприклад, тинькування із заповнювача. Навіть якщо сама машина та сировина мають найвищу якість. Тому, якщо ми вирішили використовувати цей тип утеплювача, обов’язково попросіть підрядника представити фотографії з кількох попередніх проектів. Ще краще, якщо він також може зв’язатися із задоволеними клієнтами, щоб ми могли отримати схвальний відгук. Бо, що ми можемо судити по фотографіях?

Матеріал слід наносити рівномірно, створюючи рівномірну, хоча і не зовсім рівну поверхню. Відмінні смуги від наступних штрихів є нормальними, але ви не повинні бачити окремі поролонові коси з порожніми проміжками між ними.

Товщина отриманого шару ніколи не однакова скрізь

Різниця у 2-3 см цілком допустима. Однак не може бути так, щоб там, де потрібно було застосувати 20 см, раптом ми отримали 5-10 см, тому що там будемо мати теплові мости / мости холоду. І подібні речі трапляються з ненадійними компаніями, які не мають досвіду. Більш тривала практика також важлива, оскільки тоді фахівці можуть вибрати найкращий гідрокостюм для літніх або, навпаки, зимових умов. Мова йде не лише про знання основних параметрів із технічного листа виробу, а й про досвід

Вартість утеплення пінополіуретаном

Різниця у вартості виготовлення піноізоляції з відкритими комірками, як правило, незначна між різними компаніями. За 1 м2 утеплювача товщиною 20 см ми заплатимо 260- 360 грн. І така товщина необхідна, щоб відповідати сучасним вимогам щодо величини U даху (0,18 Вт / (м2 К)). Диференціація витрат невелика, оскільки приблизно 3/4 ціни становить сам матеріал. Це явна різниця в порівнянні з мінеральною ватою, де ціна на її м’який або напівтвердий тип (застосовується для утеплення дахів) нижча, але на кінцеву вартість сильно впливає вартість роботи

Піноізоляція потрібна, перш за все, коли:

  • складна форма покрівлі вимагала б трудомісткої обробки ватою на безліч різних елементів;
  • необхідно працювати на великій висоті, коли поверхи дуже високі, або, наприклад, над вітальнею немає стелі, але є відкритий простір до верхньої частини даху;
  • Ми дбаємо про час, адже на те, щоб утеплити таким чином мансарду середнього великого приватного  будинку, потрібно лише 1-2 дні.

Слід чітко вказати, що швидкість впровадження такого типу утеплення має і погану сторону. Компанії неохоче утеплюють площі менше 100 м2. Потім слід врахувати трохи вищу ціну. Адже для підрядника важливо, щоб навіть невеликий простір означав для нього робочий день. Також ми маємо можливість домовитись про знижку для великих замовлень.

Найкраще домовитись про зустріч із професіоналом, який виміряє нашу покрівлю та огляне її негайно, перед початком робіт, а потім дасть остаточну ціну за всю послугу. Здійснення вимірювань після факту може призвести до суперечки з підрядником, тим більше, що вимірювати поверхню складної покрівлі складніше, ніж можна подумати. Пізніше спірні 10 м2 – можуть суттєво повпливати на вартість.

Правильне нанесення піни вимагає великого досвіду. Однак завжди потрібно рахуватися з тим, що поверхня ніколи не буде ідеально рівною. (фото: PURSYSTEM)

Слід також відмовитись від виставлення рахунків відповідно до лічильника заповнювача, що показує витрату піни (сировини). Зрештою, аматор не зможе судити, якого зносу очікувати. Він буде довіряти словам виконавця, і тоді може бути дуже неприємно здивований вищим рахунком.

Слід пам’ятати, що якщо ми плануємо влаштовувати житлові приміщення на такому утепленому горищі, то з внутрішньої сторони потрібно буде обробити схил (наприклад, гіпсокартоном). Найчастіше до крокв прикручують металеві вішаки, до яких після нанесення піни буде кріпитися типова сітка зі сталевих профілів, а до неї гіпсокартонні листи.

Важливі параметри утеплення пінополіуретаном

Варто знати основні параметри піни. Тим більше, що клієнтів іноді вводять в оману внаслідок незнання або змішування різних її типів – різновидів із відкритими та закритими камерами.

Лямбда-коефіцієнт (λ) піни з відкритими комірками подібний до типового для мінеральної вати й становить 0,035-0,037 Вт / (м К). Це означає, що однакова товщина шару матеріалу потрібна для досягнення однакової ізоляції даху. На практиці піна може виявитися дещо кращою, оскільки може дуже щільно заповнити будь-який простір. Навіть невеликі зазори та порожнини не стають тепловими мостами. Піну з відкритими клітинами не можна сплутати з піною із закритими комірками, лямбда якої значно нижча – вона становить приблизно 0,023 Вт / (м · К)

Дифузійний опір (μ) у сорту з відкритими клітинами – тобто ступінь, в якому він інгібує потік водяної пари, що міститься в повітрі – є низьким і зазвичай становить приблизно 3-4. Це мало, тому, що, наприклад, дуже популярний ніздрюватий бетон має подібні властивості. Паропроникність мінеральної вати більша, тоді як паропроникність, наприклад, полістиролу, в кілька десятків разів нижча. Водночас ні високий, ні низький дифузійний опір самі по собі не є ні шкідливою, ні особливо бажаною особливістю

Основні відмінності

У випадку з пінопластом з відкритими комірками, як правило, не потрібно укладати пароізоляційну фольгу збоку кімнати. Однак має бути можливим проникнення водяної пари ззовні. Тому він може контактувати з сильно паропроникною фольгою даху (так званою мембраною), але між пінопластом і опалубкою з дощок або дерев’яних плит, а тим більше покритою смоляним папером, краще залишити вентиляційний зазор. На відміну від поширеної думки, дерево характеризується дуже високою дифузійною стійкістю. Розміщення пінопласту в контакті з опалубкою запобігає виходу водяної пари назовні.

Пінопластовий пінопласт – це також гнучкий і дуже легкий матеріал, щільність якого нижче 10 кг / м3. Це менше, ніж полістиролу. На практиці навантаження на дах, спричинене його використанням, є незначним. Шар 20 см – це менш як 2 кг / м2 даху.

Пінопласт є самозатухаючим матеріалом. Подібно до пінополістиролу, він не стійкий до вогню – він плавиться та карбонізується, але після зняття полум’я автоматично згасає

0 comments on “Чи ефективне утеплення горища чи мансарди пінополіуретаном?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *







Нові коментарі




    Транспортний портал

    Реклама

    Ми в соцмережах