Максим Микитась: Укрбуд провокаціями не спинити


На річницю війни на загал стали повертатися проблеми ще з мирних часів. Так, у столиці знову високий градус напруги довкола завмерлих будмайданчиків житлових комплексів «Київміськбуду», як власних, так і тих, що компанія заприсяглася добудувати. Інвестори та їхні родини шукають варіанти тиску на забудовника та вимагають поновлення будівництва їхнього житла.

З баченням ситуації довкола добудови житлових комплексів Укрбуду нам вдалося взяти інтерв’ю у власника компанії Максима Микитася.

Доброго дня, пане Максиме. Який наразі поточний стан і перспективи будівництва житлових комплексів Укрбуда?

Так, холдингова компанія «Київміськбуд» мала добудувати житлові комплекси корпорації «Укрбуд» за рахунок акумульованих коштів та банківських позик. Збиралися активно залучати підтримку Кабміну, Мінфіну, КМДА. Про це говорили і обіцяли на багаточисельних прес-конференціях керівники КМБ, але цю, наприклад, комунікаційну роботу по залученню коштів та гарантій було провалено. Мітинги та перфоманси наших укрбудівських інвесторів перед Офісом Президента, Кабміном, Міністерством оборони та КМДА дали конкретних рішень і досягнень більше ніж всі разом взяті листи і заходи керівництва КМБ. Там лише постійно нагадували для своїх клієнтів, що гроші інвесторів КМБ не йдуть на добудову укрбудівських комплексів і все добудовується за кошти пов’язані з Укрбудом, його інвесторами та через їхню фінансову компанію управителя фондів будівництва тощо. Зараз Київміськбуд буквально на грані і це пряма відповідальність керівництва цієї компанії.

Нагадаю, прийом об’єктів незавершеного будівництва УБ розпочався у березні 2020 року, після аудиту. До речі, за початковими загальними підрахунками кінцевий профіт з об’єктів переданих КМБ повинен був становити під 4.5-5 мільярдів гривень. Але цей загальний розрахунок по всім проєктам кудись «загубився». Аудит нібито виявив поточний дефіцит у 2 млрд. грн., і це за дуже «щедрими» підрахунками КМБ. Але аудитори не брали до уваги дохід, який КМБ отримає від підвищення вартості оплат за розстрочками, вартість квартир на нових об’єктах, що потім були зведені на майданчиках Укрбуд, а також дохід від підвищення вартості за метри вже при прямих продажах у офісах продажів КМБ. За рішенням КМБ неодноразово піднімали ціни на квадратні метри, які сплачували інвестори, і різниця теж пішла в дохід КМБ. І на більшості будмайданчиків Укрбуду КМБ розпочав будівництво непередбачених планом забудови додаткових корпусів, секцій, комерційної нерухомості та вже від свого імені здійснював продажі. Це невраховані сотні мільйонів гривень. Тому говорити про збитковість укрбудівських проєктів недоречно, але будівництво все одно усюди стоїть. І це пряма провина керівництва КМБ.

Тобто до втрат від рейдерства Укрбуду додалася ще недбалість нового забудовника?

Так, мільярди було розкрадено рейдерами у вигляді активів Укрбуду. Сотні готових квартир продані наліво чи записані «своїм», будівельна техніка, дорогі та майже готові цілі житлові комплекси, ліквідний земельний фонд у столиці тощо. На жаль, чомусь керівництво КМБ не поспішало це зупинити, а з деякими з рейдерів навіть мали приязні контакти. Тому з їхнього боку говорити про дефіцити, нестачі тощо, м’яко кажучи, недоречно. Після рейдерства Укрбуду ще рік йшов розпил різних активів і фондів на мільярди гривень. КМБ не вкладало кошти своїх інвесторів і частину майже збудованих до них комплексів таки здали. Хоча й з багаточисельними наріканнями на якість, яка дуже поступалася нашому укрбудівському рівню. Мова йде про ЖК “Гармонію”, “Сонячну Рів’єру”, “Пектораль”, “Новомостицький”, “Харківський”, “Шевченківський”, “Фрідом”, частково – “Злагоду”, “Подол Град” та “Оберіг-2”. Але усього КМБ було передано 18 ЖК “Укрбуду” – і там де не було майже повної готовності будівництво давно стоїть.

Тепер про недбалість — не підходить це слово. Грабунок, саботаж, шахрайство – точніше. Трохи арифметики. Так, маємо аудит, який показав, що на добудову об’єктів не вистачає 2 млрд. грн. А зараз вони вказують, що станом на 1 лютого 2023 року “Київміськбуд” виконав на об’єктах “Укрбуда” будівельно-монтажних робіт на загальну суму 3,5 млрд. гривень. Звідки така сума? При цьому надходження з продажу нерухомості та від ФФБ становили приблизно 2,7 млрд гривень. Значно більше аудиторських 2-ох мільярдів дефіциту! І на додачу вони тепер кажуть, що за даними “Київміськбуду”, для повного завершення усіх проектів “Укрбуду” «з урахуванням динаміки зростання вартості будівельних матеріалів та енергоносіїв», не вистачає 1,7 млрд. гривень. Звідки така арифметика? Все за їхніми даними. Не вистачало 2-ох мільярдів, взяли мінімум 2.7 мільярда, нібито витратили 3.5 і ще 1.7 потребують. Замість 2-ох мільярдів дефіциту по дорозі намалювалося 5.2 мільярди, і це при неврахованих дохідних статтях, як вказав вище, на сотні мільйонів.

А за нашою, укрбудівською, арифметикою ситуація ще більш сумна та неоднозначна. З власних джерел знаємо, що від укрбудівських проєктів одержано 3.5 мільярда гривень, а за візуальним технічним аудитом і зовнішніми оцінками професіоналів вкладено не набагато більше 1 мільярда гривень. Про що тут простою мовою? Про те що на ліквідних об’єктах Укрбуду заробили, але більшість ЖК так і не добудували. Адже нагадаю, 8 ЖК що здані в експлуатацію КМБ на момент передачі цій компанії були на 98 % збудовані зі значним фондом непроданих майже готових квартир і приміщень.

Тому це не недбальство, це грабунок укрбудівських інвесторів, майна і тепер, якщо ще дофінансує Київ чи держава — бюджетних коштів. За це має бути відповідальність, адже зараз будівництво на всіх ЖК, укрбудівських і не укрбудівських, стоїть. І є високий ризик повного колапсу будівельної компанії.

Про яку відповідальність ви говорите? Як зараз, під час війни, діяти інвесторам?

Тепер керівництво КМБ знову шукає «крайніх». Війна, інвестори, Кабмін, КМДА тощо. Але ж проблеми почалися значно раніше агресії росії — що тут сказати?! Й інші будівельні компанії зараз у столиці будують, бо Київ не є зоною бойових дій. А про відношення до людей, інвесторів, і говорити зайве.

Думаю, за таких обставин оргвисновки по керівництву КМБ були б цілком доречні. Аудит поточного стану, розслідування ролі керівництва КМБ у цій кризі, організаційні зміни – і тільки відтак дофінансування будівельних потреб з чіткими графіками добудови житлових комплексів. Має бути створена комісія зі столичних владників, залучені правоохоронці, професійні аудитори. На час розслідування діюча команда має бути відсторонена від впливу на звіт. За результатами звіту терміново створена антикризова команда. Треба боротися за свої права та квартири усіма дозволеними у час війни засобами. Звернення, суди, вуличні перфоманси, якщо мітинги зараз заборонені. Особливі надії покладаємо на петицію, яка днями набрала необхідні голоси й тепер має бути розглянута столичними депутатами та чиновниками. Певен, що саме цей механізм і мав би негайно запустити роботу комісії з одночасним відстороненням винних від займаних посад.

Але наголошу ще раз свою думку, яку повторюю вже кілька років — для завершення будівництва не потрібні бюджетні кошти! Потрібна лише політична воля щодо коректної та оперативної роботи правоохоронців над поверненням активів Укрбуду. Основну доказову базу вже давно зібрано, вручено 13 підозр виконавцям середнього рівня – нотаріусам, фунтам і кільком організаторам, зокрема колишньому гендиректору Олегу Майбороді. Але наразі зараз активного процесу не спостерігаємо, а кільком чільним організаторам – Фєдотєнкову і Майбороді — навіть дозволили втекти у Відень. На жаль, процес повернення активів зараз теж стоїть, і всі говорять про бюджетну допомогу за рахунок міста і держави. Це ж нонсенс. Я давно казав про державну безпеку й національні інтереси у справі Укрбуду. Як і про російський слід у рейдерстві заявляв ще кілька років тому. Потім, влітку 2022 року правоохоронці провели масштабну операцію з обшуками в офісі «Тарантіно», що належав одному з чільних організаторів та виконавців рейдерства Фєдотєнкову. Було знайдено звітність перед російськими акціонерами, генералами ФСБ тощо. Те ж саме відносно окремих розважальних центрів. На жаль, як і у випадку з Майбородою, він зараз переховується від правосуддя в Австрії. Тому дестабілізаційні наслідки з рейдерства Укрбуду ще не оцінені вітчизняною Фемідою. Сподіваюсь, час ще прийде.

Також, з іншого боку, погоджуватися інвесторам на введення в експлуатацію неготових житлових комплексів без внутрішніх і зовнішніх мереж, без фасадів, прибудинкових територій злочинно і не в якому разі йти на це не можна. Це буде трагедія та поневіряння людей на довгі роки. Тому лише аудит, відсторонення винних і нова команда. Домогтися цього зараз наша спільна задача – як інвесторів Укрбуду, так і інвесторів Київміськбуду.

Не можемо не спитати чому ви знову в СІЗО? Що відбувається в судовому процесі?

Це питання зараз часто задають і я на нього нещодавно давав відповідь для ЗМІ. Ми намагалися завантажити потужності українських столичних метробудівельних компаній, в тому числі активів Укрбуду, крупними проєктами та добудувати метро в Дніпрі. Це вигідно усім. В першу чергу, дніпрянам, в яких замість техногенних та екологічних ризиків з’являться три станції метрополітену в самому центрі міста. Вітчизняним столичним метробудівельникам, які єдині в Україні можуть потягнути такий проєкт. І це дало б великий поштовх відродженню Укрбуда. Був би реалізований масштабний транспортний і логістичний проєкт. Вигідно всім, крім місцевих корупціонерів, які роками живуть з довгобуду. Адже метро мало поїхати на нові станції ще у 2021 році – але навіть на сьогодні грошей витрачено за 40% загальних обсягів, а робіт виконано лише на 25%. При цьому Україні нараховуються відсотки по кредиту в 300 мільйонів євро. Тому я пропонував кардинально змінити ситуацію! Пропонував взяти Філатову під контроль мерії підприємство «Тунельбуд» — так щоб громада мала механізми впливу на процес будівництва. Тоді буде унеможливлено ситуацію яка зараз – 75 мільйонів євро витрачено, генпідрядника немає – метро стоїть.

Але сталося не як гадалося. За згодою місцевого «хазяїна» відбулася класична провокація. Заявник в НАБУ просто прибрав конкурентів, які б могли добудувати за кошти ЄБРР метрополітен. Адже це позбавило би місцеві еліти надвигідної годівнички, де зараз великі бюджетні кошти йдуть просто на підтримання в замороженому стані підземки. Так само як і пошук дорогих закордонних підрядників, що значно збільшують витрати на проєкт і вимушені мати справу з компаніями місцевих еліт. Дехто у цю діяльність Філатова і ко поки що не вірить, але так само в попередні роки не вірили й у рейдерство Укрбуду…

Нещодавно я назвав Корбана замовником справи про цей так званий «рекордний хабар» та коротко описав ситуацію у своєму ТГ каналі. Головне, це що після тривалої боротьби ми на законних підставах повернули Укрбуд і виникла необхідність виконати зобов’язання компанії перед інвесторами наших київських об’єктів. Для цього потрібні значні фінансові кошти. Так і виникла ідея підхопити будівництво багатостраждального метро у місті Дніпро, де турецька компанія, скориставшись форс-мажором війни, покинула свій об’єкт і розірвала договір. Ми вважали, що місцеві царьки виявляться не такими корумпованими, як навколо київського метро, і ми зможемо розпочати будівельні роботи. Помилилися. Сьогоднішній «господар» регіону Корбан не захотів пускати нас. Ні загроза обвалів, ні екологічна катастрофа, ні потреба у надійному притулку в умовах війни не стали для ділків приводом допустити столичні компанії до будівництва метро у Дніпрі. Ось тому я у СІЗО. А про юридичні подробиці та судовий процес нехай адвокати і юристи розкажуть. Там звичайна провокація, зведення рахунків і упередженість.

Добре, без подробиць. Але хіба в НАБУ не бачили цих мотивів заявників, про які ви кажете?

З НАБУ там своя історія, де наявна упередженість звести рахунки. А у Філатова з Корбаном свої мотиви… У Дніпрі була безсовісна провокація, пошита білими нитками. Крім прибирання конкурентів, що таки могли добудувати метрополітен, це ще й помста за старе політичне протистояння з Корбаном на округах Чернігівщини у 2019-му році. Зрозуміло, що не сам Філатов ухвалив рішення про провокацію відкату від контракту та організацію «підстави». Дуже сподіваюся, що нове керівництво НАБУ та судді не гратимуть в інтересах Корбана і ми продовжимо нашу роботу на користь Укрбуду та його інвесторів. Багато чого у цій справі свідчить про її фіктивність, сплили грубі процесуальні порушення, а упередженість суду взагалі зашкалює. Вибачте, прокурор просить космічну заставу у 200 мільйонів гривень, а судді призначають 260 – хіба таке припустимо? А внаслідок всіх цих провокацій Дніпро залишається з найкоротшим метро у світі, витрачаючи під час війни колосальні кошти на підтримку замороженого об’єкту. Зараз можна вже чітко сказати, що нових станцій метрополітену у Дніпрі найближчим часом не буде. На жаль, будуть лише проблеми.

Є й інша сторона ситуації. Відносно заявників НАБУ і викривачів корупції. Буквально днями стало відомо про так звану «схему Сенниченко», оприлюднення якої вразило усю Україну. Дмитро Сенниченко, екс голова Фонду держмайна, тричі заявляв в НАБУ про спроби надання йому хабарів, неправомірної вигоди тощо. Виявляється, це був піар та дієве прибирання конкурентів по тому ж одеському припортовому заводу та інших підприємствах. І в саме цей час, знаходячись під «парасолькою» антикорупційного агентства як викривач, він керував злочинною групою що завдало державі величезних збитків. Це вже назвали «схемою Сенниченка». Виглядає як індульгенція на правопорушення, якщо ти співпрацюєш, чи вдаєш що співпрацюєш. Тому в мене питання чи допоможе ця схема Філатову і ко? Купа старих справ, оточення в розслідуваннях, лише заступник повернувся після трьох років «в бєгах». І чи вважає новий керівник НАБУ Семен Кривонос таку практику припустимою, коли індульгенція заявника та статус викривачів призводить до зловживань і нових злочинів?

Також дуже дивує політика ВАКС щодо застав та запобіжних заходів… Там де виявлені реальні хабарі, великі розкрадання, пряма шкода – там застави по 5-6 мільйонів та домашні арешти. А у моїй справі де не було живих грошей, не було самого хабаря, де немає шкоди державі чи якійсь зі сторін – тут застава знижена лише до 80 мільйонів гривень. Де тут логіка? Суцільний сюр. В клопотанні про зміну запобіжного заходу прокурор сам посилається на практику Європейського суду, що застава може перевищувати статки обвинуваченого, тим самим підтверджуючи, що в мене немає таких коштів. І нібито має визначатись виходячи з розміру заподіяної шкоди. Але тут же в обвинувальному акті сам пише, що шкоди немає! Хіба це не нонсенс?

А з приводу подробиць юридичного характеру, судового процесу я думаю мої адвокати все найближчим часом висвітлять. Моя справа зараз не втрачати час і сприяти відродженню Укрбуда!

0 comments on “Максим Микитась: Укрбуд провокаціями не спинити

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *







Нові коментарі




    Транспортний портал

    Реклама

    Ми в соцмережах