Ідея підземних споруд на індивідуальних ділянках не є новою. Вони почали будуватись ще у ХХ столітті під час холодної війни. Пік будівництва припав на 1960-ті роки в США. Тоді на тлі ядерної загрози американці почали самі будувати різноманітні укриття. Такі підземні споруди не мали якихось стандартів побудови та відрізнялися одна від одної. Також вони були дуже дорогі.
У 1980-ті роки підземні захисні споруди перестали активно будувати. Влада почала закривати загальнодоступні сховища, котрі уже на той час були зведені. Приватні сховища господарі переробляли під інші цілі.
Що відбувається зараз у сфері будівництва захисних споруд
Хоча холодна війна завершилася вже давно, питання приватних укриттів все ще залишається актуальним. Одні люди будують приватні сховища на випадок кінця світу, інші – просто з метою забезпечити собі можливість вижити під час природніх катаклізмів чи бойових дій.
Сьогодні існує багато компаній, що будують приватні бункери. Кожний проєкт має свої стандарти побудови, ціну, за яку можна купити сховище, комплектацію. Компанії пропонують своїм клієнтам різноманітні підземні споруди, котрі можна розмістити на приватних ділянках.
Звичайна комплектація сучасного підземного сховища на приватній території включає в себе відокремлену від будинку споруду зі зміцненими стінами та дверима. Зазвичай подібне сховище може прийняти кілька людей. Воно облаштовується системою освітлення, спальними місцями, полицями для зберігання продуктів харчування, вентиляцією та резервним генератором чи акумулятором.
Більш вимогливі клієнти замовляють сховища з додатковим обладнанням для підвищення комфорту. До такого обладнання може належати водопостачання, камери відеонагляду за будинком, збільшення власне самої підземної споруди. Також у подібні укриття можна додати обладнання для приготування їжі, системи фільтрації повітря, додаткові місця для зберігання продуктів та інше.
Дехто будує великі підземні укриття, в яких можна розмістити доволі багато людей із комфортом.
Сучасні підземні споруди на індивідуальних ділянках для України
В Україні приватні укриття під назвою Shelter виготовляє компанія Paneltim Ukraine. Сховища доволі прості. Вони являють собою одну кімнату з двома спальними місцями. Типом виходу буває вертикальний, діагональний чи горизонтальний.
У такі сховища встановлюють:
- полиці для харчів;
- вентиляцію;
- освітлення;
- аварійні акумулятори.
Укриття Shelter також можуть дообладнуватися різними елементами: додатковим виходом, системою фільтрації повітря, водопостачанням тощо. Дані сховища можна замовити на сайті компанії.